CKD- to cykliczna dieta ektogeniczna. Polega na tym, iż dni, gdy konsumuje się mało węglowodanów (poniżej 30g) następują zamiennie z dniami, gdzie tych węglowodanów jest bardzo dużo.
Takie naprzemienne przyjmowanie węglowodanów ma skutkować pojawieniem się stanu ketozy i lipozy, co ma nauczyć organizm, by w nowy sposób zyskiwał energię z tłuszczów. Ketoza bowiem ma właściwości antykataboliczne w stosunku do białek mięśniowych, podczas gdy w diecie jest właśnie za mało białek. Czyli precyzując, ketoza to finalny rezultat przestawienia się organizmu z metabolizmu węglowodanów- na metabolizm tłuszczów.
Podczas ketozy ciało ludzkie spala wolne kwasy tłuszczowe, jako źródło energii. Stan ketozy występuje wtedy, gdy w wątrobie nie znajduje się już glikogen i zaczyna się produkowanie ketonów (związków toksycznych powstałych w wyniku spalania tłuszczy). 
Zazwyczaj dieta wygląda tak, że od poniedziałku do piątku redukuje się węglowodany (nawet do 500 kcal dziennie), po to, by w weekend (zaczynając od piątku wieczorem) dać ich organizmowi aż za nadto.

You may also like